Statut Ptok-a

1. Nazwa i siedziba zrzeszenia


Zrzeszenie nosi nazwę Polonijne Towarzystwo Oświatowo-Kulturalne PTOK – Ulkopuolalaisten sivistysseura ry. Siedzibą zrzeszenia jest miasto Helsinki.


2. Cel i charakter działalności 
Celem zrzeszenia jest umacnianie więzi kulturowej między Polakami zamieszkałymi na terenie Finlandii a Polską, oraz ideowe i materialne popieranie nauczania języka polskiego i innych przedmiotów narodowych w Finlandii.
Zrzeszenie prowadzi na terenie Finlandii placówkę oświatową nie przynoszącą zysku ekonomicznego oraz różnorodną działalność oświatową i wydawniczą, a także organizuje imprezy kulturalne i prelekcje. Aby zdobyć środki potrzebne na prowadzenie działalności, zrzeszenie może


  • przyjmować przekazane mu darowizny, zapomogi i spadki;
  • po uzyskaniu odpowiedniej zgody władz organizować zbiórki pieniędzy, loterie, kiermasze i imprezy rozrywkowe oraz prowadzić inną podobną działalność.

3. Członkowie 
Członkiem zwyczajnym zrzeszenia może zostać osoba, która popiera cele zrzeszenia.
Członkiem wspomagającym może zostać osoba lub podmiot prawny, które pragną wspierać materialnie cele i działalność zrzeszenia.
Członkowie zwyczajni oraz wspomagający są przyjmowani do zrzeszenia przez zarząd.
Na wniosek zarządu na prezesa honorowego można mianować osobę, która zasłużyła się wyjątkową działalnością na rzecz realizacji celów zrzeszenia lub ich popierania.


4. Wystąpienie członka ze zrzeszenia 
Członek może wystąpić z organizacji składając oświadczenie pisemne zarządowi lub prezesowi, bądź też ustne na zebraniu walnym zrzeszenia tak, aby oświadczenie o wystąpieniu zostało umieszczone w protokole zebrania.


5. Opłaty wpisowe i członkowskie 
Wstępując do zrzeszenia nowy członek uiszcza opłatę wpisową, a w latach następnych doroczną opłatę członkowską. Wysokość tych opłat, osobno dla członków zwyczajnych i wspomagających, ustalana jest corocznie na walnym zebraniu zrzeszenia. Honorowy prezes oraz członkowie honorowi nie opłacają składek.


6. Zarząd 
Działalnością zrzeszenia kieruje zarząd, w skład którego wchodzą: prezes i trzej członkowie, wybrani na zebraniu walnym.
Członkowie zarządu wybierają spośród siebie wiceprezesa oraz powołują sekretarza, skarbnika oraz w miarę potrzeb osoby spełniające inne funkcje. Osoby powołane nie muszą być członkami zarządu i w takim przypadku nie mają prawa głosowania.
Kadencja zarządu trwa dwa lata.
Zebrania zarządu zwołuje prezes lub w jego zastępstwie wiceprezes wobec zachodzącej potrzeby, lub na wniosek co najmniej połowy członków zarządu.
Do quorum niezbędna jest obecność połowy członków zarządu oraz prezesa lub wiceprezesa. Do uprawomocnienia decyzji potrzebna ponad połowa oddanych głosów, o ile w statucie nie przewidziano inaczej. W przypadku równego podziału głosów przyjęcie lub odrzucenie decyzji rozstrzyga prezes, a w wyborach losowanie.
Zarząd dba o interesy zrzeszenia, reprezentuje jego członków, wnosi o pozew i odpowiada prawnie oraz zawiera umowy w imieniu zrzeszenia.
Zarząd spełnia funkcję rady szkoły prowadzonej przez zrzeszenie, o ile litera prawa nie stanowi inaczej.


7. Składanie podpisów w imieniu zrzeszenia
W imieniu zrzeszenia podpisy mogą złożyć: prezes, wiceprezes, sekretarz lub skarbnik. Konieczne jest złożenie dwóch podpisów.


8. Rok budżetowy i kontrola finansów 
Rok budżetowy zrzeszenia zaczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia. Rachunek wyników oraz bilans są sporządzane corocznie i przedkładane kontrolerom rachunków nie później niż na trzy tygodnie przed terminem zebrania walnego. Kontrolerzy corocznie kontrolują księgowość i działalność zrzeszenia oraz przedstawiają protokół kontroli na zebraniu walnym. Protokół należy przedłożyć zarządowi bezzwłocznie po zakończeniu kontroli.


9. Zebrania zrzeszenia
Zrzeszenie odbywa corocznie jedno walne zebranie.
Dodatkowo zrzeszenie odbywa zebrania nadzwyczajne, o ile zadecyduje o tym zebranie walne, lub co najmniej 1/10 uprawnionych do głosowania członków zrzeszenia przedłoży zarządowi pisemne żądanie zorganizowania zebrania wraz z podaniem spraw, nad którymi zebranie ma obradować.
Na zebraniach walnych każdy członek zwyczajny, prezes honorowy oraz członek honorowy ma prawo do jednego głosu. Członek wspomagający ma prawo obecności i przemawiania na zebraniu.
Do uprawomocnienia decyzji walnego zebrania potrzebna ponad połowa oddanych głosów, o ile w regulaminie nie przewidziano inaczej. W przypadku równego podziału głosów przyjęcie lub odrzucenie decyzji rozstrzyga przewodniczący zebrania, a w wyborach losowanie.


10. Zwoływanie zebrań zrzeszenia
Zarząd powinien zwołać walne zebranie co najmniej siedem dni naprzód za pośrednictwem listu rozesłanego do członków zrzeszenia lub ogłoszenia umieszczonego w gazecie codziennej wychodzącej w miejscowości będącej siedzibą zrzeszenia.


11. Zebranie walne

Zebranie walne, które powinno się odbyć w lutym lub w marcu, odbywa się według następującego porządku:

  1. otwarcie zebrania
  2. wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania, dwuosobowej komisji protokolarnej, oraz w razie potrzeby dwuosobowej komisji skrutacyjnej
  3. stwierdzenie legalności i prawomocnosci zebrania
  4. zatwierdzenie porządku obrad
  5. przedstawienie rocznego sprawozdania zarządu o działalności i stanie rachunkowym zrzeszenia oraz protokołu z kontroli finansów
  6. zatwierdzenie bilansu za ubiegły rok kalendarzowy i udzielenie zarządowi absolutorium
  7. co drugi rok wybory prezesa oraz członków zarządu
  8. wybory dwóch kontrolerów rachunków oraz ich dwóch zastępców
  9. zatwierdzenie planu działania, budżetu oraz wysokości opłat wpisowych i składek członkowskich na bieżący rok kalendarzowy
  10. inne sprawy

Jeżeli członek zrzeszenia pragnie przedłożyć jakąś sprawę do rozpatrzenia przez walne zebranie, powinien on pisemnie poinformować o tym zarząd dwa tygodnie przed ostatecznym terminem ogłoszenia wezwania na zebranie.

12. Zmiany w statucie i rozwiązanie zrzeszenia
Statut zrzeszenia oraz przepisy dotyczące zarządzania zrzeszeniem są zatwierdzane przez walne zebranie.
Do zmiany tych przepisów wymagana jest decyzja zebrania walnego, na którym 3/4 głosów oddano za wprowadzeniem zmian lub rozwiązaniem zrzeszenia. O propozycjach dotyczących zmian w statucie lub rozwiązania zrzeszenia zarząd jest zobowiązany poinformować członków w wezwaniu na walne zebranie.
W razie rozwiązania zrzeszenia jego majątek będzie przekazany na cele zgodne z celami działalności zrzeszenia, w sposób bliżej określony przez walne zebranie decydujące o rozwiązaniu.

Popularne posty

Obraz

Zmiany!